neděle 29. května 2016

Recenze:


Název knihy: Dívka s jahodami
Autorka: Lisa Stromme
Nakladatelství: Omega
Žánr: Literatura světová
Počet stran: 248
Předpokládané vydání knihy: 12.9.2016anotace:

Je léto roku 1893 a norská rybářská vesnice Åsgårdstrand se připravuje na příjezd známého umělce a bohéma z města. Místní dívka Johanne Lien pro něj sbírá jahody a bosá pózuje pro malíře jako „Jahodová dívka“.

Johanne je služebnou v zámožné rodině Ihlenů. Jejich svéhlavá dcera Tullik má zájem o kontroverzního malíře Edvarda Muncha, a tak si z Johanne udělá prostředníka mezi ní a Munchem. Johanne je vtažena do syrových emocí malířových děl i do tajné lásky mezi Tulik a Munchem. Ale když je požádána, aby skrývala víc než jen toto tajemství, Johanne se musí rozhodnout, zda riskovat…

Lisa Stromme předkládá příběh o bouřlivém milostném vztahu, který Muncha inspiroval k vytvoření jednoho z nejslavnějších obrazů všech dob. Okouzlující příběh o nevinnosti, umění a touze.                                                                                                         Dívka s jahodami


moje recenze:

Patnáctiletá Johanne je sběračkou lesního ovoce, které poté prodává. Jednou ji i s miskou jahod namaluje malíř a bohém Edvard Munch, a tak vznikne obraz s názvem ,,Jahodová dívka''.
Matka zařídí Johanne, že bude přes léto pomáhat jako služebná v zámožné rodině Ihlenů.
Johanne není ráda, protože miluje toulání v lesích a sběr ovoce, ale rodině to přinese další peníze, které potřebují.
Johanne se v rodině Ihlenů brzy spřátelí s jejich nejmladší dcerou Tulik. Mezi oběmi dívkami nepanuje vztah služebná a její paní, ale jsou z nich kamarádky, které si vše svěřují a mají i svá tajemství.
Když se Tulik seznámí s malířem Munchem, úplně propadne jeho bohémskému kouzlu a zamiluje se do něho. Díky Johanne, která dělá jakéhosi prostředníka dlouho nikdo netuší, že se dívka s malířem stýká a on ji častokrát maluje. Je pro něho jakousi můzou a jeho obrazy mají své tajemné kouzlo.
Johanne také maluje, ale potají aby o tom její rodina nevěděla, a tak když se Tulik baví s Edvardem, Johanne v jeho ateliéru začíná malovat svůj obraz.
Když se přijde na to kam Tulik s Johanne každý den chodí, dostane zákaz vycházet z domu, a dívka se začne propadat do jakési apatie. Nejí. Nespí. Stále touží být v Munchově blízkosti. I on je na tom podobně. Bez Tulik mu malování nejde a na jeho obrazech se projevuje bolest, kterou oba pociťují.
Jakoby skrze ty obrazy byli oba propojeni. Tak vzniká obraz plný bolesti a smutku, zvaný Výkřik. Tento obraz Johanne ukryje, aby nedopadl jako všechny obrazy, které Munch Tulik věnoval.
Jak dopadne vztah mladé dívky a malíře? Budou moci být spolu, nebo budou od sebe navždy odloučeni? A co Johanne, bude v budoucnu malovat?


                                                                                                                                                       Výkřik


můj názor na knihu:

Tato kniha je plná lásky, přátelství a touhy. Autorka čtenářům dokázala, že různé pocity lidí se dají přirovnat k široké škále barev, a tak když jste zamilovaní projeví se rudá, když cítíte žal projevují se tmavé a smutné odstíny. Stejně tak maloval Munch své obrazy.
Kniha se mi velice dobře četla. I když jsem měla méně času moc jsem se těšila, až se opět začtu do jejích stránek, a dozvím se jak příběh dopadne. Obdivovala jsem také obrovskou oddanost, kterou Johanne prokazovala své přítelkyni Tulik.


Za poskytnutí této knihy k recenzi velice děkuji nakladatelství  OMEGA  a  KNIHY DOBROVSKÝ
Tuto knihu si můžete kolem 12.9.2016 zakoupit  ZDE  nebo  ZDE

                                                                                                                    Edvard Munch


Lisa Stromme se narodila v Yorkshiru roku 1973 a studovala na Strathclydské univerzitě v Glasgow. Se svým norským manželem a jejich dvěma dětmi žije poblíž Åsgardstrand, vesnice na pobřeží, kde Edvard Munch měl své letní sídlo a kde vznikl slavný obraz Jahodová dívka.
Jahodová dívka je autorčin první román.11 komentářů:

 1. Zajímavá kniha, anotace zní dobře a recenze je skvělá. Docela bych si jí také chtěla přečíst...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc ti děkuji :-)
   Přeji krásný zbytek dne :-)

   Vymazat
 2. Téma vypadá moc zajímavě. Obálka mě sice spíš odrazuje, takže jsem doteď nečetla ani anotaci, ale díky recenzi ještě zvážím přečtení knihy.
  Kateřina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Katko, jde o recenzní výtisk, takže to ještě není finální podoba knihy :-)

   Vymazat
 3. Skvělá recenze! :)
  Kniha asi není nic pro mě, ale určitě by nemusela být špatná :)

  OdpovědětVymazat
 4. Zase moc hezká recenze, Marcel, ale jak už jsem psala - tohle asi nebude kniha pro mě. Přeji krásný den :)

  OdpovědětVymazat
 5. Objevte eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde miliony klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

  Přidejte se k úspěšným - Spojte se s více než 4,000,000 obchodníků a investorů ze 170 zemí

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovědětVymazat